PREMINUO SPASOJE VLAJIĆ: Nebo je postalo bogatije za jednu munju čiste svetlosti!

Poznati naučnik, inženjer kristalografije i tvorac svetlosne formule, gospodin Spasoje Vlajić, preminuo je u ponedeljak 28. decembra 2020 godine.

Gospodin Vlajić je čitavog života bitisao na tankoj žici asketizma, objedinjujući u sebi retko prisutne osobine znanja i odmerenosti, i kao svaki mudar čovek nije govorio sve što misli, ali je sigurno mislio sve što kaže. Iza sebe je ostavio obiman književni opus, po broju naslova, dovoljan da se sačini biblioteka za ne postideti, po značaju dovoljno snažan da nacionu vrati svetlost sa kojom se tako čisto i detinje zanosio.

Samo neka od dela, pod kojima se krije nemerljiv intelektualni doprinos su “Etrurska tajna”, “Svestna formula i svetlosna algebra”, “Pobeda bez pobeđenih”, “Moć je u mislima”, “Grupa 69”. Pisao je gospodin Vlajić i o večitom plemstvu uma, suvereno verujući da su promene i koren svakog boljitka isključivo u nama, prostranstvima čije kilometre retko prelazimo. Takođe je jedan od osnivača “Centra za istraživanje nasleđa Nikole Tesle”, i shodno tome, uopšte ne sumnjamo, da je i samo nebo sada bogatije za jednu časnu munju čiste svetlosti.

Za one koji gospodina Vlajića nisu lično poznavali, možemo pomenuti i nekoliko opštih podataka koji su se gubili i postajali tako nevažni već sa prvim stiskom ruke. Rođen je u razrušenom Beogradu 1946. godine. Diplomirao je na matematičkom fakultetu fiziku čvrstog stanja. Pet godina je proveo u Nemačkoj istražujući psihofizičku vezu mehaničke energije glasova sa elektromagnetnom energijom nervnih impulsa i moždanih talasa.

Saznanja koja su iz obimnih istraživanja proizašla značajno su uticala na istoriju nauke, kao i same medicine. I slobodno možemo reći da u istoriji čovečanstva, zajedno sa gospodinom Vlajićem čine onaj ljudski deo, pred kojim se ne okreće glava, i pred kojim ne trebamo žmuriti, praveći se da nam je tobože nešto upalo u oko.

Neka mu je večna slava i neka počiva u miru!

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Broj komentara: 26
  1. Liljana каже:

    Neka počiva u miru i bude uz angele on je to zaslužio.Velik čovek koji nesebično je delio svoje znanje.Slušala sam njegova predavanja i bio je ispred vremena u kome živimo.Neka svetli na nebu.Njegova učenica psiholog

    Sviđa mi se 85
    Ne sviđa mi se 3
  2. Mladen Vuković каже:

    Družio sam se sa Vlajićem u ulici Goce Delčeva gde je imao kancelariju 1995.do 2006. Novi Beograd,i razmennivali naučna znanja i istorijske fakte….Poslednji put sam ga sreo na predavanju u Požarevcu 12.decembra 2012. i poklonio mi svoju knjigu….Posavetovao da se manne bavim string teorijom a više kvantnom teorijom polja i sinhronicitetom…Spasoje Vlajić je bio najprijarniji sagovirnik human čovek….Počivaj u miru.Amin

    Sviđa mi se 59
    Ne sviđa mi se 1
  3. Dragana каже:

    Dragog profesora sam imala prilike da slusam u vise navrata u Novom Sadu. Jednostavan, odmeren i dobronamran covek svoja je znanja prenosio lako, obracajuci se svima sa puno razumevanja i empatije. I mi smo ga razumeli svi , bez obzira na profesiju, obrazovanje, prethodno znanje. Osecali smo se bolje i lakse.
    Tako to pametni i divni ljudi rade.

    Sviđa mi se 55
    Ne sviđa mi se 1
  4. Boban каже:

    Poslednji pozdrav najboljem ujaku koji nikada neće biti zaboravljen zbog svoje dobrote i plemenitosti. Počivaj u miru!

    Sviđa mi se 43
  5. Sredoje Simic каже:

    moj dragi prijatelja I predivna sa radnik. bila he Cas pozbavati ga I sa njim sarafjivati… neka my je vec na slava!

    Sviđa mi se 28
  6. ČELAR VLASTA каже:

    Spasoje Vlajić, jedan od najvećih, zaslužio je svoju zvezdu na nebu da nam uvek sija.

    Sviđa mi se 45
  7. VESELIN каже:

    GOSPODIN I PROFESOR VLAJIC MI JE PRIUSTIO UZITAK SA SVOJIM PREDAVANJIMA U STOCKHOLMU

    Sviđa mi se 19
  8. Драгана Ивановић каже:

    Научио нас је да останемо смирени у хаосу, да не дишемо у води, да летимо мислима.
    До поновног виђења драги професоре.
    Не плачем, то је снег, који се због топлоте претвара у кишу.
    Вечно захвална ❤️

    Sviđa mi se 42
    Ne sviđa mi se 2
  9. dusanka Conrad каже:

    Snaga tvoje svetlosti ce nam sjati….tvoj poseban glas, topao i drag, ce nas grejati a tvoje znanje, koje si nam nesebicno delio, hraniti !!!

    Sviđa mi se 33
    Ne sviđa mi se 4
  10. Ranislav Trapara каже:

    Pocetkom godine, kada je pocela Corona, imao sam srece da na You tube slusam intervju sa gospodinom Vlajicem.
    Odmah poslije intervjua sam otisao na internet i preko Korisne knjige porucio deset njegovih knjiga. Odusevio sam se sa njegovim istrazivanjima i na sve ono sta je otkrio i na jedan pristupacan nacin priblizio nama citaocima.
    Zivim u Kanadi i ponosan sam na naseg srpkog naucnika i istrazivaca kao sto je bio Spasoje Vlajic.
    Neka mu je vjecna slava i hvala!

    Sviđa mi se 37
  11. Marija Garic каже:

    Veliki gubitak za nas.Nedostajace mi njegov miran glas i mudre reci koje su mi bile putokaz. Naucnik i duhovnik.Ostala je ne ispunjena zelja da ga upoznam.Vecna slava i HVALA.

    Sviđa mi se 37
    Ne sviđa mi se 1
  12. Слободан Ранковић каже:

    Србин пре свега. Велики човек и научник. Уживање је било слушати га и упијати знање.
    Нек му је вечна слава.

    Sviđa mi se 26
  13. VericaS каже:

    Spasoje je samo prešao na drugu stranu života. Za ljude poput njega smrt ne postoji,a ipak je tužno kad najbolji odlaze.
    ~~~~~~~~~~~~~~~
    Za mene lično neprocenjivo bogastvo je da sam imala sreću da prisustvujem njegovim predavanjima nekoliko puta i desetak knjiga sa njegovom posvetom kao i YouTube videa.

    Sviđa mi se 26
    Ne sviđa mi se 1
  14. Nikola Marković каже:

    A od čega je umro Spasoje Vlajić?

    Sviđa mi se 10
  15. Љиљана Радовић каже:

    ЧАСНИ ЧОВЕК НАС ЈЕ НАПУСТИО. Имала сам ту прилику да посећујем његова предавања и семинаре у центру НИкола Тесла и у књижари Мирослав, у бившој улици Гоце Делчева,,, баш некако пред корону те зиме 2019-те.. беше хладно али нам није омело дружење да предавање буде пријатно. Тако да купила сам његове књиге и упијала , опуштала се и слушала савете за бољи и опуштенији живот. Дивни Спасоје недостајаће свима нама, ХВАЛА И ВЕЧНА МУ СЛАВА

    Sviđa mi se 17
    Ne sviđa mi se 2
  16. Nina каже:

    Čitala sam njegove knjige, slušala predavanja preko interneta i želela da ga upoznam. Korona me je omela u tome, čekala sam da epidemija prodje…Čovek koji je bio svetlost, koji je ulivao snagu i optimizam i kome ništa nije bilo teško…Jedan od retkih, divnih, plemenitih ljudi kojem se i “klanjaš i padaš na kolena”…

    Sviđa mi se 22
  17. milan каже:

    Veoma me je ražalostila ova vijest. Bog da mu dušu prosti i podari rajsko naselje!

    Sviđa mi se 15
  18. Snezana Milovanovic каже:

    Svelost u Svetosi i Svetost u Svetlosti

    Sviđa mi se 11
  19. Snezana Milovanovic каже:

    Svetlosnim stazama otisao u Svetost da bi nam se u svetlosti i Svetosti vratio.

    Sviđa mi se 10
  20. Spasoje Djeković каже:

    Poštovanom profesoru,čoveku sa velikim srcem i dušom,Večna slava.
    Dimenzija u kojoj je on živeo,za nas je još uvek nedostižna i dugo će biti tako.Sa velikom lakoćom nam je otvarao životna polja vezana za Boga i njegovu veliku ljubav ,fiziku.Učio nas je da upravjlamo svojim mislima,da budemo bolji,kao ljudi.Sva svoja znanja je pretočio u knjige koje ce ostati srpskim pokoljenjima.

    Poslednji pozdrav od imenjaka i Jasne

    Sviđa mi se 5
    Ne sviđa mi se 1
  21. Ivana Ivanovic каже:

    Poslednji ovozemaljski pozdrav gospodinu Vlajicu.
    Amen

  22. Branislav Vuckovecki каже:

    Neka mu je vecna slava

  23. Janez Kolar каже:

    Tek sam danas seznam tragični vest. Slažem se, da je na nebu ponovno jedan anđeo više, a mi smo siromašniji za jednog izvanrednog človeka i jako mi je drago, što smo živeli u istom period.
    Neka počiva u miru.
    3×3

  24. Snežana Mihajlović каже:

    Sa pažnjom sam čitala knjige profesora Vlajića i nažla odgovore na mnoga pitanja koja su me mučila još od mladosti. Njegovo znanje, proisteklo iz njegove prirode, velikog entuzijazma i truda trebalo bi da bude izazov naučnicima da prodube i primene njegovo znanje u cilju napredka i očuvanja ljudske vrste. Da li će se naći toliko human i dobronameran čovek da nastavi putem spoznaje bitisanja čoveka? Spasoje je hteo da spase svet! Hvala mu što mi je otvorio oči, a njegova smrt mi je dotakla dušu.

  25. Boris каже:

    Ovog velikog patriotu i coveka sa velikim znanjem su ubili Jevreji i Cincari kao veliku pretnju za njihovo porobljavanje Srbije

    Sviđa mi se 2
    Ne sviđa mi se 1
  26. Miloš Ćorlomanović каже:

    Poznavao sam lično porodicu Vlajić i naučno sarađivao sa pokojnim Spasojem. Takođe poznajem njegovog starijeg sina Sinišu, koji je vrlo ozbiljan naučnik, profesor i dekan na FONu. Vidim da ljudi ovde svašta pričaju, razne teorije zavere, mistifikuju njegovu smrt i ostale gluposti. Osećam moralnu obavezu da kažem istinu u vezi njegove smrti. Naime, još u početku sam od njegovog najstarijeg sina Siniše, koji je ozbiljan naučnik i racionalna osoba, saznao o smrti Spasoja, a to je bilo ovako. Spasoje Vlajić je imao redovna predavanja u centru Nikola Tesla i u Žarkovu, mnogo je radio i mnogo se trošio za svoje godine, a imao je problem sa srcem. U aprilu 2020te je imao operaciju srca i ugrađen je pejsmejker i trebali su da mu operišu zalizak, ali se to prolongiralo zbog korone i stalno je odlagano. Ipak se posle prve operacije oporavio i nastavio je tempom rada kao i do tada. Tog 27.12.2020 je imao predavanje u centru prepodne i zatim je na Zelenom Vencu uzeo autobus 56 i krenuo kući, a to veče je takođe trebalo da ima predavanje. Oko 14:00 časova je pao u autobusu na Mostarskoj petlji i brzo umro. Za 5 minuta je stigla hitna pomoć, ali su mogli da konstatuju smrt. Umro je kako je i živeo. Radno. Neki prijatelji, kao i porodica su ga kritikovali da ne živi u skladu sa svojim godinama, ali je on tako živeo. Umro je dostojanstveno u 75oj godini svog života. Nema misterije u tome i u njegovoj smrti. Sam život je misterija.